text1

پنج شنبه, 23 ارديبهشت 1400-

اخبار مهم حقوقی قضائی کشور

دیده بان هشتم : تدوین برنامه عملیاتی 6 ماهه نخست سال 1400 با تکیه بر سند تحول

دبیر شورای تحول قضایی دادگستری استان البرز گفت: برنامه عملیاتی 6 ماهه نخست سال 1400 با تکیه بر سند تحول قضایی تدوین شد.

 

اخبار امنتخب ایران


حسین اعظمی چهاربرج ضمن اعلام خبر نهایی شدن تدوین برنامه عملیاتی 6 ماهه نخست سال 1400 و ابلاغ آن به حوزه‎ های قضایی سطح این استان، بیان کرد: نخستین و اصلي‌ترين هدف از اجراي این برنامه افزايش رضايتمندي مردم از دستگاه قضايي است که در همین راستا افزایش 5 درصدی رضایت مندی ارباب‎ رجوع و بالا رفتن 10 درصدی سطح رضایتمندی همکاران نسبت به دوره مشابه در سال گذشته، دو محور مورد توجه در این برنامه است که روند پیشرفت این موضوعات از طریق افکارسنجی‎ های دوماهه رصد خواهد شد.
دبیر شورای تحول قضایی دادگستری استان البرز تصریح کرد: حوزه حقوق عامه، حوزه اقتصادي و تحقق شعار سال و حوزه زندان؛ سه حوزه مهم دیگر در این برنامه هستند که برنامه عملیاتی آنها تدوین شده و گزارشات آن نیز به‎ صورت ماهیانه از حوزه‎ های قضایی دریافت خواهد شد.
وی با اشاره به ابلاغ سند تحول قضایی از سوی قوه‎ق ضاییه بیان کرد: استخراج نسخه استانی این سند از دی ماه 1399 آغاز شده و تلاش می‎شود ضمن راه ‎اندازی چهار سامانه مرتبط با اجرای آن، تدوین مدل استانی سند تحول قضایی نیز در برنامه شش ماهه نخست سال 1400 محقق شود.


شناسایی سودجویان فعال در تغییر کاربری‌ها
دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان فارس نیز در این نشست از اجرای طرح شناسایی، پیگیری و برخورد قانونی با متخلفان و افراد سودجویی خبر داد که با اقدامات غیرقانونی خود زمینه ساخت‎ وسازهای غیرمجاز را فراهم کرده یا با تخریب و تصرف اراضی ملی، سبب تغییر کاربری‎ های غیرمجاز اراضی زراعی شده‌اند. سید مصطفی بحرینی در ادامه بر ضرورت همکاری سایر نهادها و دستگاه ‎های مرتبط در این زمینه تاکید کرد و گفت: لازم است دستگاه‎ های اطلاعاتی، امنیتی و انتظامی استان فارس با ادارات و دستگاه‎ های متولی در اجرای دقیق طرح شناسایی، پیگیری و برخورد با متخلفان ساخت ‎و سازهای غیرمجاز و تخریب و تصرف اراضی ملی به‎ ویژه تغییر کاربری‌های غیرمجاز اراضی زراعی در حاشیه شهر در چارچوب قانون اهتمام لازم را داشته باشند. وی با تبیین نقش واحدهای صنفی معاملات املاک در تغییر کاربری‎ های غیرمجاز و تقسیم و فروش اراضی زراعی و باغ‎ها، خواستار ساماندهی و نظارت مستمر بر فعالیت صنوف قانونی و تعطیلی بنگاه ها و معاملات املاک غیر مجاز شد و تاکید کرد: لازم است دستگاه‎های اجرایی متولی امر در راستای عمل به وظایف قانونی خود اقدامات لازم را انجام دهند و در صورت اهمال دستگاه‎ های اجرایی در انجام وظایف قانونی، مطابق با دستورالعمل نحوه مقابله با ترک وظایف قانونی مدیران و کارمندان و پیشگیری از آن، مراتب پیگیری، تعقیب قضایی و برخورد قانونی اعمال خواهد شد.

 

لزوم استفاده از مجازات‎های جایگزین حبس در جرایم سبک و کم‎اهمیت
رییس‎ کل دادگستری استان اردبیل بر لزوم استفاده از مجازات‎های جایگزین حبس در جرایم سبک و کم‎اهمیت خصوصا در مورد جوانان و افراد فاقد سابقه با رویکرد ارائه خدمات عام المنفعه تاکید کرد.
ناصر عتباتی در جلسه کمیته ساماندهی امور زندانیان دادگستری استان اردبیل به صورت ویدئو کنفرانس، با تبیین فلسفه زندان و دغدغه ‎های مسئولان و نیز سیاست‎های اصلی قوه‎ قضاییه در خصوص زندان اظهار کرد: بی‎شک حبس و زندانی کردن، یک امر ضروری و اجتناب ‎ناپذیر در ایمن‎ سازی جامعه است بنابراین مجازات حبس بعنوان مجازات محدود کننده به ویژه برای اخلالگران نظم و امنیت، اراذل و اوباش، قاچاقچیان مواد مخدر و مشروبات الکلی و نیز جرائم خشن یک سیاست راهبردی است که در قوانین بر آن تاکید شده و به جد پی گیری می گردد. وی افزود: در کنار این برخوردهای قاطع قضایی رویکرد کاهش جمعیت کیفری با استفاده از مجازات جایگزین حبس نیز مورد تاکید است لذا ضرورت دارد تا قضات محاکم با استفاده از ظرفیت های تاسیسات حقوقی به جای مجازات حبس از مجازات جایگزین به ویژه در امور خدمات عمومی و عام المنفعه در صدور آرای محکومیت بیش از پیش استفاده نمایند.

 

رونق تولید بر اساس پیوست‎های زیست‎محیطی محقق شود
رییس‎کل دادگستری استان کرمان با بیان اینکه مسایل حوزه محیط زیست مربوط به صیانت از حقوق عامه بوده و حمایت از آن وظیفه دستگاه قضایی است، گفت: اجرای طرح‎ های مختلف از جمله در حوزه رونق تولید باید با رعایت پیوست ‎های زیست‎ محیطی همراه باشد.
یدالله موحد در دیدار با مدیرکل و جمعی از کارکنان اداره‎کل محیط زیست استان کرمان با اشاره به کمبود امکانات در دستگاه‎ های مرتبط با صیانت از اموال عمومی و حقوق عامه از جمله منابع طبیعی و محیط زیست، با توجه به جغرافیای گسترده این استان، عنوان کرد: با توسعه فرهنگ قانون‎مداری و پایبندی به قانون در کنار افزایش تعامل و همکاری مشترک دستگاه‎های اجرایی می‎توان کارهای اثرگذاری را به انجام رساند.
وی بر پرهیز از حرکت های جزیره‎ای از سوی دستگاه ‎های اجرایی تاکید کرد و ادامه داد: عدم تعامل و هماهنگی بین دستگاه ‎های اجرایی و بی‎ توجهی به قانون، مردم و نهادهای مختلف را با مشکلات متعددی روبرو می‎کند.
موحد با اشاره به این مطلب که دولت به عنوان مرجع تامین زیرساخت ‎های بخش تولید و صنعت باید زمینه لازم برای اجرای پیوست‎ های زیست‎ محیطی را فراهم کند، اظهار کرد: هنر این است که پروژه‎ های حوزه تولید و صنعت بر اساس پیوست‎ های زیست محیطی اجرایی شوند و در زمان افتتاح و فعالیت خود آلودگی برای محیط زیست به دنیال نداشته باشند. رییس‎کل دادگستری استان کرمان با تاکید بر این مطلب که دستگاه قضایی نهادی پشتیبان و دارای اختیارات برخورد قانونی و کیفری است، گفت: در حوزه رعایت مسایل زیست‎محیطی در ابتدا باید از تدابیر اجرایی و نظارتی استفاده شود و در صورت عدم پاسخگویی مناسب این ابزارها، دستورات قضایی صادر و اجرا شود. وی خاطرنشان کرد: دستگاه قضایی وظیفه دارد تحت عنوان صیانت از حقوق عامه به مسایل زیست‎محیطی توجه کرده و در این حوزه مطالبه‎ گر باشد.
موحد با بیان اینکه امکان لازم برای تعیین شعبه و قاضی ویژه رسیدگی به پرونده‎های محیط زیست در استان کرمان وجود دارد، ادامه داد: توسعه همکاری دادستان‎ های استان و ضابطان قضایی از جمله نیروی انتظامی با اداره‎کل محیط زیست، نتایج مثبت بسیاری به دنبال دارد که در این راستا یک نشست مشترک چندجانبه به‎ منظور ایجاد هماهنگی‎ های بیشتر در حوزه حفاظت از محیط زیست پیگیری و اجرایی خواهد شد.
رییس‎کل دادگستری استان کرمان، توسعه استفاده از ظرفیت نهادهای مردمی در راستای حفاظت از محیط زیست را مورد تاکید قرار داد و بیان کرد: همکاری و همراهی لازم و قانونی با محیط زیست به منظور تحقق اهداف این سازمان، همواره مورد دستگاه قضایی این استان قرار دارد.

حمایت

insta1بروزترین خبرهای حقوقی و قضایی کشور را در صفحه اینستاگرام ما دنبال فرمایید.

منتشر شده در چهارشنبه, 08 ارديبهشت 1400 12:22

 

 apple1  android1  tel11  insta1

گیف جدید دیده بان

ارز - طلا - سکه قیمت ( تومان )
دلار 21,975
یورو 26,449
پوند 32,136
یوان چین 3,520
دینار عراق 209
دینار کویت 76,020
درهم 6,147
لیر 2,680
سکه بهار آزادی 9,901,900
سکه امامی 10,054,000
نیم سکه 5,570,000
ربع سکه 3,700,000
سکه 1 گرمی 2,200,000
طلای 24 عیار 1,325,800
طلای 18 عیار 994,300
طلا مثقالی 4,305,000
طلا اونس 182
بیت کوین 1,112,062,235
اتریوم 86,098,050
مابقی ارزها
دلار کانادا 18,825
دلار استرالیا 17,750
دلار نیوزلند 16,790
دلار سنگاپور 17,090
دلار هنگ کنگ 5,620
ریال عربستان 6,821
ریال قطر 6,350
ریال عمان 59,140
فرانک سوییس 25,340
کرون سوئد 2,780
کرون دانمارک 4,080
کرون نروژ 2,770
دینار بحرین 59,930
لیر سوریه 50
روپیه هند 350
روپیه پاکستان 181
منات آذربایجان 0
درام ارمنستان 66
لاری گرجستان 6,640
رینگیت مالزی 3,010
بات تایلند 750
افغانی 318

Copyright 2019 All Rights Reserved

طراحی سایت توسط نونگار پردازش