text1

شنبه, 04 تیر 1401-

سخنگوی قوه‌قضائیه: براساس نظر هیئت کارشناسی راننده در حادثه تصادف اتوبوس خبرنگاران محیط زیست مقصر است

دیده بان هشتم : مسعود ستایشی در نشست خبری امروز (سه شنبه ۳۱ خرداد) با خبرنگاران با تسلیت درگذشت محمدعلی کریمخانی و گرامیداشت روز شهادت مصطفی چمران، گفت: شهید چمران علاوه بر اینکه یک نخبه و دانشمند بود در خط امام و انقلاب به عنوان یک سرباز مبارزه کرد و در این راه هم به شهادت رسید.

سخنگوی جدید قوه قضائیه

ستایشی بیان کرد: چهل و یکمین سالگرد تاسیس سازمان تبلیغات اسلامی و روز تبلیغ و اطلاع رسانی دینی را نیز گرامی می داریم و به خانواده بزرگ مبلغان در این عرصه و متولیان خدوم و متدین سازمان ارزشی تبلیغات اسلامی تبریک عرض می کنیم و به این نکته مهم اشاره می کنیم که سازمان تبلیغات اسلامی در اشاعه و نشر معارف دینی و اسلامی نقش بسیار ارزشمند و ویژه ای را در نظام مقدس جمهوری اسلامی به خود اختصاص داده است.

سخنگوی قوه قضائیه در ادامه گفت: دستگاه قضایی با ظرفیت های که دارد آماده است که به ایفای محدودیت های سازمان ارزشی کمک کند.

وی ضمن تسلیت ایام شهادت شهید بهشتی و یارانشان، افزود: این ایام مصادف با هفته قوه قضائیه است به همین منظور یکم تا هفتم تیرماه که هفته قوه قضائیه نامگذاری شده است را گرامی میداریم.

ستایشی اظهار کرد: شهید بهشتی نقش والایی در مجلس خبرگان رهبری، خبرگان قانون اساسی و تدوین قانون اساسی داشتند به طوری که در ارائه این امور در قانون اساسی نقش بسیار ویژه ای را عهده دار شدند همچنین در بحبوحه ایام پیروزی انقلاب مدیریت بی نظیری داشتند و تصمیمات مثبتی که در آرامش کشور نقش بسزایی داشت را اتخاذ می‌کردند.

سخنگوی قوه قضائیه گفت: قانون اساسی قانون بنیادینی است و آیت الله بهشتی نقش موثری در تدوین این قانون داشت.

ستایشی افزود: آیت الله بهشتی مقدمات تشکیل دستگاه قضایی را به صورت مستقل و مردمی فراهم کرد و به این حرکت استمرار داد و همواره این اقدامات مورد وثوق و تاکید حضرت امام (ره) بود.

وی افزود: رهبر انقلاب آن زمان ایجاد تحول را در دستگاه قضا از آیت الله بهشتی مطالبه کرده بود. نکته دیگر بحث تببین مبانی حقوق اسلامی از راه گفت و گو بود که آیت الله بهشتی اهتمام ویژه ای در این زمینه داشت و تلاش هایی برای لوایح قضایی مبتنی از شرع مقدس اسلام انجام داد.

سخنگوی قوه قضائیه بیان کرد: آیت الله بهشتی جهاد تبیین را در آن مقطع زمانی از طریق مناظره به معنای واقعی کلمه محقق کرد. نکته دیگر بحث مظلومیت وی است که امام خمینی (ره) در مورد آیت الله بهشتی فرمودند: بهشتی یک ملت برای ملت ما است. امیدواریم که در راه خدا و حقانیت، راه این بزرگان را استمرار بخشیم.

ستایشی گفت: مقام معظم رهبری هم فرمودند: بهشتی فرد بسیار بزرگی بود و مردم هنوز بهشتی را نشناخته اند.

ستایشی بیان کرد: مردم کشور ما در سردشت و سایر نقاط دیگر قربانی سلاح های شیمیایی شدند. لازم است اقدامات بازدارنده در جهت منع استفاده از این سلاح ها در سایر نقاط جهان انجام دهیم، ضمن اینکه باید برای احقاق حق قربانیان که به دست صدام آسیب دیدند با قاطعیت تلاش کنیم.


وی با اشاره به شهادت امام جواد ائمه (ع) نیز بیان کرد: امیدواریم بتوانیم از این ایام بهره کامل را بریم.

آخرین وضعیت پرونده حادثه واژگونی اتوبوس خبرنگاران محیط زیست


سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوالی درباره آخرین جزییات حادثه واژگونی اتوبوس خبرنگاران محیط زیست و فوت ۲ خبرنگار در این حادثه، بیان کرد: این حادثه در ۲ تیر ماه سال گذشته رخ داد و همه را متاثر کرد در این حادثه عده ای مصدوم و ۲ نفر از خبرنگاران فوت کردند.

ستایشی، افزود: شرح حادثه مبسوط در مقاطع مختلف بیان شده است اما آنچه که مطالبه رسانه ها است، نتیجه است و اینکه آیا برخورد قانونی با مقصران صورت گرفته است یا خیر ؟.

ستایشی گفت: اقداماتی که در حوزه قصور و تقصیر و یا رسیدگی به جرم صورت می گیرد، فرآیند رسیدگی به موضوع جرم توسط قاضی و مرجع ذی صلاح حوزه قضایی صورت می گیرد. در این پرونده دادسرای عمومی و انقلاب مربوطه از باب گزارش ها و نکات اعلام شده و پروندها که تشکیل شد، به اتهام دو فقره قتل غیر عمدی ناشی از بی احتیاطی در امر رانندگی، رسیدگی کرد. همچنین در مورد صدمه دیدگان نیز همین موضوع مطرح است.

سخنگوی قوه قضائیه گفت: یکی از مسائلی که در رسیدگی به آن متمسک می شویم قرار ارجاع پرونده به کارشناس رسمی دادگستری است. در ابتدا اگر اعتراضی به تصمیم دادگاه گرفته شد پرونده به کارشناسی در هیئت ۳ نفره ارجاع می شود پس از آن اگر اعتراضی باشد بنا به اعلامی که ذی نفع می کند پرونده به هیئت های بالاتر یعنی ۵ و ۷ نفره ارجاع داده می شود. در این پرونده در هیئت سه نفره اظهار نظر کارشناسی صادر شده و نسبت به این اظهار نظر اعتراض شده است که پرونده به هیئت ۵ ارجاع داده شده است. هر دو اظهار نظر مبین تقصیر راننده است. متعاقبا با جلب دادرسی و کیفرخواست، این پرونده به دادگاه کیفری دو ارسال و رای شرعی و قانونی در مورد فرد مقصر صادر خواهد شد.

سخنگوی قوه قضائیه اظهار کرد: شاید برای شما سوال باشد که آیا برای افرادی که در حوزه محیط زیست یا دریاچه مسئولیتی داشته اتهامی مطرح شده است که باید گفت در مورد آن ها بر اساس گزارش های واصله قرار منع تعقیب صادر شده است.

در اجرای قانون اعلام اموال از سوی مسئولان هیچ تاخیری مجاز نیست
سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه تا کنون چند درصد از مسئولان دولتی و قضایی اموال خود را به رئیس قوه قضائیه اعلام کرده اند، گفت: به اجرای این اصل قانونی اساس مقید و پا بند هستیم و اصول قانون اساسی را اصولی مترقی و بنیادین می دانیم. قانون اساسی فصل الخطاب است و در سلسله مراتب کیفیت قواعد حقوقی در بالاترین جایگاه قرار گرفته است.

ستایشی بیان کرد: در اجرای قانون اعلام اموال از سوی مسئولان هیچ تاخیری مجاز نیست و این امر مهم طبق قانون اساسی به رئیس قوه قضائیه محول شده و رئیس قوه قضائیه نیز در راستای اجرای این قانون به صورت مستمر پیگیر اجرای این قانون است.

سخنگوی قوه قضائیه ، عنوان کرد: دفتری به منظور پیگیری اصل ۴۲ قانون اساسی به صورت خاص در حال فعالیت است و در حال حاضر نتیجه اجرای این اصل در قوه قضائیه ، مثبت و قابل دفاع است و حدود ۸۰ درصد مسئولان اموال خود را اعلام شده است.

وی گفت: با مقامات ذی ربط قوه قضائیه تاکید شده که اموال خود را در روزهای پیش رو اعلام کنند و روند کار مثبت ارزیابی می شود اما در حوزه اجرا توقع سرعت بیشتری وجود دارد.

سخنگوی قوه قضائیه ، افزود: در دولت نیز مخبر معاون اول رئیس جمهور و اسماعیلی رئیس دفتر رئیس جمهور با صدور بخشنامه پیگیر این موضوع هستند.

میزان


insta1بروزترین خبرهای حقوقی و قضایی کشور را در صفحه اینستاگرام ما دنبال فرمایید

 

منتشر شده در سه شنبه, 31 خرداد 1401 14:19

 

 apple1  android1  tel11  insta1

گیف جدید دیده بان

ارز - طلا - سکه قیمت ( تومان )
دلار 0
یورو 0
درهم 0
پوند 0
سامانه سنا دلار خرید 0
سامانه سنا دلار فروش 0
سامانه سنا یورو خرید 0
سامانه سنا یورو فروش 0
سامانه سنا درهم خرید 0
سامانه سنا درهم فروش 0
مثقال طلا 0
گرم طلای 18 عیار 0
گرم طلای 24 عیار 0
سکه بهار آزادی 0
سکه امامی 0
نیم سکه 0
ربع سکه 0
سکه گرمی 0
شاخص بورس

Copyright 2019 All Rights Reserved

طراحی سایت خبری توسط نونگار پردازش