text1

پنج شنبه, 23 ارديبهشت 1400-

بسته حوادث یکشنبه 3 اسفند

دیده بان هشتم : تجاوز تکاندهنده به زن گرگانی !

اردیبهشت امسال زن 36 ساله گرگانی به نام سمیرا مورد تجاوز از سوی مردی قرار گرفت که به عنوان مسافربر او را سوار خودرو خود کرده بود.با پیگیری های ماموران پلیس،متهم چند ماه بعد در دام قانون افتاد و مشخص شد یک زن متاهل دیگر هم از همین فرد به اتهام تجاوز به عنف شکایت کرده بوده است.این در حالی بود که بررسی سوابق کیفری متهم نشان می داد او یک خلافکار حرفه ای بوده که سابقه سرقت در پرونده خود داشته است.

 

حوادث یکشنبه 3 اسفند


سمیرا یک قربانی تجاوز است.اما مثل خیلی دیگر از قربانیان،حادثه ای را که برایش رخ داده است کتمان و پنهان نمی کند چون معتقد است:«وجدانم اجازه نمی دهد سکوت کنم.شاید قبل از من خیلی ها سکوت کردند که نوبت به من رسید.من اولین قربانی نبودم و آخرین قربانی هم نخواهم بود.»


صحبت کردن از این فاجعه برای او تلخ و دردناک است.هنوز هم نمی تواند شب ها سرش را آرام روی زمین بگذارد و اضطراب لحظه ای که ربوده شد هرگز از قلبش بیرون نرفته است.او مادر دو فرزند است و این فاجعه حتی حال روحی فرزندان و همسر او را هم آشفته کرده است.


قربانی تجاوز در گفتگویی ماجرای روز حادثه را اینطور شرح می دهد:«آن روز داشتم از سر کتر به خانه بر می گشتم.برای عبوری از یک مسیر کوتاه سوار یک خودرو شدم.کمی که در مسیر راند،ناگهان از مسیر منحرف شد و در را قفل کرد.بعد با تهدید چاقو از من خواست ساکت شوم.من به او التماس می کردم که پیاده ام کند اما او دست از سرم برنمی داشت.من شماره 110 را گرفتم و سعی کردم با جیغ و فریاد پلیس را متوجه موضوع کنم اما تماس قطع شد.گوشی را کنار پایم گذاشته بودم که راننده متوجه موضوع نشود،بعد به همسرم زنگ زدم و با داد و بیداد سعی می کردم او را متوجه کنم که ربوده شده ام.همسرم و خانواده ام خیلی نگران شده بودند.اما از دستشان کاری برنمی آمد.خودم هم نمی توانستم برای خلاصی خودم کاری کنم چون یک دستم معلول است و از طرفی طرف مقابل یک مرد بود که قدرت بدنی اش از من بیشتر بود و چاقو هم داشت.»

قربانی تجاوز در ادامه گفت:«از شهر خارج شد و وارد یک کارگاه تفکیک زباله شد.آنجا در خلوتی من را مورد آزارجنسی و تجاوز قرار داد.بعد در حالی که به شدت از او کتک خورده بودم من را در جاده رها کرد.جاده های مسیر جنگلی بود و من هر لحظه گمان می کردم من را می کشد و جسدم را زیر پل می اندازد.وقتی از دستش خلاص شدم،سریع با پلیس تماس گرفتم.»


قربانی تجاوز در مورد دستگیری متهم گفت:«من شماره پلاک خودرو را برداشته بودم.پرینت تماس های من با پلیس هم نشان می داد که در لحظه حادثه از ماموران کمک خواسته بودم.از طرفی بررسی دوربین های مدار بسته اطراف کارگاه،ورود ماشین او را به کارگاه ثابت کرد.بعد از شکایت متوجه شدم که یک خانم متاهل دیگر هم دقیقا از همین شماره پلاک به اتهام تجاوز شکایت کرده است.»


چند ماه بعد متجاوز سریالی زنان گرگانی در دام قانون افتاد:«مرد متجاوز ماشینی را سرقت کرده بود و با آن تصادف کرده بود.بعد خودرو را رها کرده بود و متواری شده بود.اما عکسی که از خودش با گوشی تلفن صاحب ماشین انداخته بود،در گوشی جا مانده بود و همان باعث شد لو برود و دستگیر شد.او من و خانم دیگر را با یک خودروی سرقتی که پلاکش هم سرقتی بود ربوده بود.ما با حضور در اداره آگاهی او را شناسایی کردیم.متهم در دادگاه ادعا کرد که من و آن خانم با میل خودمان با او رفته بودیم.اما اگر من با میل خودم با او رابطه برقرار کرده بودم که موقع ربوده شدن به پلیس زنگ نمی زدم.قاضی گفت در صورت مثبت شدن نتیجه تست دی ان ای متهم به اعدام محکوم می شود.»


سمیرا در آخر گفت:«حال روحی من و خانواده ام خیلی بد است.دلم نمی خواهد پرونده شکایتم معلق بماند و تنها چیزی که حال من را آرام می کند این است که متهم مجازات شود.او اهل یکی از روستاهای بین آمل و بابل است.با وقاحت وارد شهر ما شده و دست به سرقت و تجاوز زده است.دلم می خواهد مجازات شود تا امثال او بدانند مملکت بی قانون نیست.»

بعد از شنیدن سرگذشت زن جوان گرگانی سراغ ثریا غفارپور،کارشناس روانشناسی رفتیم تا تحلیل او را از منظر رونشناسی نسبت به موضوعات مشابه سمیرا بدانیم.

ثریا غفارپور گفت:«در اولین قدم برای همه قربانیان تجاوز باید آنها را تحت درمان های روانشناسی و جلسات مشاوره مستمر و منظم قرار داد.بهبود حال روحی قربانی باعث می شود حال خانواده او هم آرام تر شود.اگر قربانی تجاوز دارای فرزند است،بچه ها نباید در جریان جزئیات ماجرا قرار بگیرند.هر چند نباید سعی شود که کل ماجرا ابچه ها پنهان شود چون آنها از جو خانه حدس هایی می زنند که باید برای آرامش خاطرشان سوال در ذهنشان باقی نماند.اما می توان برای آنها توضیح داد که از مادر سرقت شده یا نهایتا بگویند مادر کتک خورده و خیالشان را راحت کنند که پرونده در جریان رسیدگی قضائی قرار دارد تا مطمئن شوند مطالبه حق صورت خواهد گرفت.به هیچ وجه نباید موضوع تجاوز را برای بچه ها مطرح کرد چون در ذهن انها می ماند و در بزرگسالی رفتارهای واکنشی به صورت انتقام از جامعه برای آنها اتفاق می افتد.»

وی در ادامه افزود:«خانواده باید بپذیرند که این اتفاق ناخواسته برای یکی از اعضا افتاده است.برای افرادی که همسر دارند رفتار همسر در بهبود حال روحی شان خیلی موثر است.خانواده و همسر فرد باید با نگاه همدلی و حمایتی با قربانی رفتار کنند و در نظر داشته باشند که مجازات خاطی تنش فرد را به شدت کم می کند.از این رو نباید موضوع را خاموش نگهدارند و حتما باید در صدد قرار دادن پرونده در جریان قضائی باشند.»

غفارپور در ادامه گفت:«آموزش همگانی برای خودمراقبتی و قرار نگرفتن در موقعیت های پرریسک اقدامی الزامی است.اما در کنار آن باید قانون در برخورد با این جرایم خیلی جدی باشد و مجرم به اشد مجازات برسد تا جامعه اصلاح شود.»

غفارپور در مورد نگاه جامعه نسبت به این افراد گفت:«افراد جامعه نباید به قربانیان تجاوز نگاه تحقیر یا سرزنش داشته باشند چرا که این نگاه باعث خاموش ماندن این جرایم و در نتیجه بیشتر شدنش می شود.باید پذیرفت که این افراد ناخواسته در جریان این حادثه قرار گرفته اند و سهمی در بروز این تقصیر نداشته اند.»

 

باجناق کشی به حخاطر زن خائن

مرد تهرانی پس از اینکه باجناق خود را به قتل رساند بازداشت شد و راز خیانت خواهرزن این مرد و رابطه پنهانی اش فاش شد.

مردی که به اتهام قتل باجناق با همدستی خواهرزنش بازداشت و محاکمه شده بود، پس از جلب رضایت اولیای دم به‌لحاظ جنبه عمومی جرم در شعبه 10 دادگاه کیفری استان تهران محاکمه شد.

به‌گزارش رکنا، رسیدگی به این پرونده از سال 91 با گزارش قتل مردی به‌نام رضا در خانه‌اش آغاز شد. پس از آن مأموران بلافاصله به محل جنایت رفتند و با جسد خونین مرد ۵۷ ساله در حالی روبه رو شدند که با شلیک گلوله به سرش کشته شده بود.

میترا همسر مقتول به مأموران گفت: من به همراه دختر و پسرم به خانه خواهر شوهرم رفته بودیم و رضا در خانه تنها بود. وقتی به خانه برگشتیم با جسد غرق در خون همسرم مواجه شدیم. رضا تاجر آهن بود و تا آنجایی که من می‌دانم با هیچکس خصومت نداشت.

در حالی که 6 سال از این ماجرا گذشته و تحقیقات پلیس به نتیجه مطلوبی نرسیده بود، مأموران متوجه رابطه پنهانی میترا با یک مرد جوان به‌ نام کوروش شدند که ردیابی و بازداشت آن مرد پرده از راز جنایت خانوادگی برداشت.

کوروش پس از دستگیری و در بازجویی گفت: من نقشی در قتل مرد تاجر نداشتم اما می‌دانم چه کسی او را به قتل رسانده است. من با سهراب باجناق مقتول دوست بودم او به من گفت که رضا را به‌خاطر اینکه به دخترش سوء‌نیت داشته کشته است.

با توجه به اظهارات کوروش، مأموران سهراب را بازداشت کردند و وی در بازجویی به قتل باجناقش اعتراف کرد و گفت: فکر می‌کردم رضا به دخترم نظر دارد وقتی به خواهرزنم گفتم او هم تأیید کرد و گفت شوهرش مشکل اخلاقی دارد.

من هم تصمیم گرفتم او را به قتل برسانم. روز حادثه وقتی خواهرزنم در ورودی خانه را باز گذاشت من وارد خانه شدم و باجناقم را کشتم و بعد هم فرار کردم.

بعد از این اعتراف بود که فرزندان مقتول به‌ عنوان ولی دم در دادگاه حاضر شدند و از قاتل پدرشان اعلام گذشت کردند اما مدتی بعد خواهر مقتول به دادگاه رفت و گفت برادر من اصلاً بچه دار نمی‌شد و این دو نفر فرزند واقعی برادرم نیستند. هرچند نبش قبر انجام و دی‌ان‌ای مقتول گرفته شد اما دو فرزند مقتول حاضر به انجام آزمایش دی‌ان‌ای نشدند و گفتند حاضر نیستند به خاطر ادعاهای عمه‌شان مورد آزمایش قرار بگیرند.

در ادامه پرونده به دادگاه فرستاده شد. قضات دادگاه یکبار دیگر درخواست حل این مسأله را کردند اما چون اولیای دم حاضر به این کار نشدند و اجباری هم برای آنها قائل نشدند پرونده بار دیگر با همان شرایط قبل به دادگاه بازگردانده شد.

اظهارات متهمان در دادگاه

در دادگاه پس‌از اعلام گذشت از سوی اولیای دم متهم ردیف اول به جایگاه رفت و با تکرار اظهاراتش در مرحله بازجویی گفت: به‌خاطر مشکل اخلاقی باجناقم از او کینه داشتم و او را لایق مرگ می‌دانستم.

سپس میترا به‌عنوان متهم ردیف دوم گفت: شوهرم مرد بداخلاقی بود و مشکلات اخلاقی هم داشت به همین دلیل با شوهرخواهرم همکاری کردم. او درباره اظهارات خواهرشوهرش که گفته بود، فرزندان مقتول فرزندخوانده‌اش هستند نیز اظهار کرد: شوهرم بچه دار نمی‌شد و همسر اولش را به همین خاطر طلاق داده بود اما بعد از ازدواج ما پیش پزشکان مختلفی رفتیم و بالاخره مشکل را حل کردیم. من مدارک لازم را هم به دادسرا ارائه داده‌ام.

پس‌از اظهارات متهمان قضات شعبه 10 برای صدور رأی وارد شور شدند.

 

بازداشت 10 مرد ماساژور که زنان مشتریان شان بودند 

محمد کریمی، مدیر نظارت و اعتبار بخشی معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی استان همدان با اشاره به اینکه از ابتدای امسال تا کنون ۱۰ ماساژور متخلف، در استان همدان دستگیر شده اند گفت: چند روز پیش یک فرد شیاد هم که با تبلیغات از طریق فضای مجازی و پخش تراکت خود را ماساژور و انرژی درمان و همچنین محقق و سخنران در حوزه‌های انگیزشی معرفی کرده بود، بازداشت شد.
کریمی یادآور شد: بر اساس بررسی‌های به عمل آمده این فرد هیچ گونه مجوز قانونی از مراجع ذیصلاح نداشت که اقدام به ماساژ درمانی حتی برای بانوان می‌کرد.

او افزود: متهم در منزل مسکونی خود در حوالی میدان رسالت اقدام به پذیرش و ماساژ مراجعان می‌کرد که با پیگیری‌های به موقع دستگیر شد.

مدیر نظارت و اعتبار بخشی معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی استان همدان گفت:متهم ضمن تبلیغات در فضای مجازی، اقدام به تهیه و توزیع کارت ویزیت هم می‌کرد.

کریمی بیان کرد: تعداد بسیار زیادی کارت ویزیت در محل فعالیت این فرد بود که خود را فردی محقق، سخنران در حوزه‌های انگیزشی امید به زندگی، ثروت‌اندوزی و کسب ثروت معرفی می‌کرد.

او در ادامه گفت: با همکاری معاونت ارجاعی دادستان، پلیس امنیت اخلاقی و کلانتری ۱۱۵ دستگیری فرد متخلف انجام شد.

رکنا

insta1بروزترین خبرهای حقوقی و قضایی کشور را در صفحه اینستاگرام ما دنبال فرمایید.

 

 

منتشر شده در یکشنبه, 03 اسفند 1399 12:35

 

 apple1  android1  tel11  insta1

گیف جدید دیده بان

ارز - طلا - سکه قیمت ( تومان )
دلار 21,975
یورو 26,449
پوند 32,136
یوان چین 3,520
دینار عراق 209
دینار کویت 76,020
درهم 6,147
لیر 2,680
سکه بهار آزادی 9,901,900
سکه امامی 10,054,000
نیم سکه 5,570,000
ربع سکه 3,700,000
سکه 1 گرمی 2,200,000
طلای 24 عیار 1,325,800
طلای 18 عیار 994,300
طلا مثقالی 4,305,000
طلا اونس 182
بیت کوین 1,151,204,325
اتریوم 93,368,039
مابقی ارزها
دلار کانادا 18,825
دلار استرالیا 17,750
دلار نیوزلند 16,790
دلار سنگاپور 17,090
دلار هنگ کنگ 5,620
ریال عربستان 6,821
ریال قطر 6,350
ریال عمان 59,140
فرانک سوییس 25,340
کرون سوئد 2,780
کرون دانمارک 4,080
کرون نروژ 2,770
دینار بحرین 59,930
لیر سوریه 50
روپیه هند 350
روپیه پاکستان 181
منات آذربایجان 0
درام ارمنستان 66
لاری گرجستان 6,640
رینگیت مالزی 3,010
بات تایلند 750
افغانی 318

Copyright 2019 All Rights Reserved

طراحی سایت توسط نونگار پردازش